IRSPRC.logo
بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان در حمایت از کودکان قربانی جنگ‌های منطقه
تاریخ انتشار: 23 جولای ماه 14 

انجمن حمایت از حقوق کودکان در حمایت از کودکان قربانی جنگ‌های منطقه بیانیه‌ای صادر کرد.

 به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، در متن این بیانیه آمده است: «کشورهای طرف‌ کنوانسیون‌، مطابق‌ با تعهدات‌ خود نسبت‌ به‌ قانون‌ بین‌المللی بشر دوستی در جهت‌ حمایت‌ از افراد غیرنظامی به‌ هنگام‌ جنگهای مسلحانه‌، تمام‌ اقدامات‌ عملی را برای تضمین‌ حمایت‌ و مراقبت‌ از کودکانی که‌ تحت‌ تأثیر عواقب‌ جنگ‌ قرار گرفته‌اند به‌ عمل‌ خواهند آورد.» (بند ۴ ماده ۳۸ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک)

این گزارش می‌افزاید: انجمن حمایت از حقوق کودکان نگرانی شدید خود را از شرایط بحرانی حاکم بر منطقه به ویژه کشتار بی‌رحمانه کودکان در جنگ‌ها اعلام می‌دارد. منطقه ما در حال حاضر خطرناک‌ترین جای جهان برای بقای کودکان است. کودکان غزه، کودکان عراق و کودکان سوریه، کودکان افغانستان و… در جنگهایی که بشر خود را در گیر آن‌ها کرده است می‌سوزند.

جنگ‌ها همه چیز را به خاک و خون می‌کشند و زندگی انسان‌های کوچک بی‌دفاع و بی‌گناه را تباه می‌کنند.

 این بیانیه می‌افزاید: مشاهده و تجربه‌ فروپاشی ساختارهای امن فیزیکی و روان‌شناختی، کافی است که برای همیشه آسیب‌های روانی جدی را به کودکان تحمیل کند. کودکانی که کشته می‌شوند، کودکانی که معلول می‌شوند و یا کودکانی که ستون‌های اتکای خود را از دست می‌دهند و بی‌سرپرست می‌شوند، سرمایه‌های یگانه‌ی حیات بشری هستند که با داس جنگ درو می‌شوند.

این گزارش می‌افزاید: انجمن حمایت از حقوق کودکان بر اساس مفاد پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، پروتکل‌های الحاقی به پیمان‌نامه و اساسنامه انجمن مبنی بر حمایت همه جانبه از کودکان در شرایط دشوار، لازم می‌داند که توجه تمامی دوستداران حقوق کودکان را به شرایط بسیار دشوار کودکان منطقه و به ویژه اینک غزه جلب نماید.

 بر اساس این بیانیه؛ جنگ ساخته دست انسان است، پیامدهای ناشی از این شرایط را تنها می‌توان با تلاش و توجه انسانی کاهش داد، به همین دلیل انجمن حمایت از حقوق کودکان از کلیه مجامع بین‌المللی موظف و موثر از جمله یونیسف می‌خواهد قدم‌های ملموس‌تر و مسئولانه‌تری را در حفاظت از کودکان قربانی این پدیده شوم بردارند. همچنین انجمن از دولت‌های منطقه مصرانه تقاضا دارد برای پایان دادن به این وضعیت و توقف کشتار انسان‌های بی‌گناه در اسرع وقت اقدام کنند.